Ofis Dekorasyonu Örnekleri

Bu yazımda çok pahalı olmayan ancak çokta ucuz görünmeyecek, güzel bir ofis dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmemiz ve hangi yolu izlememiz gerektiğini gösterecek bir yol haritası çizmeye çalışacağım.

Ofis Dekorasyonu

Bir ofis, otel, eczane,emlakçı, mağaza veya başka bir iş yeri dekore edilirken, dikkat edilmesi gereken ilk unsur, yapılacak işin ruhunu ve karakterini yansıtmasıdır. Diğer yandan bunu sağlarken, fonksiyonel olmasını yani ihtiyaçları karşılamasını da sağlamak gerekir. Elbette bir dergi alıp oradan bir modeli benzeterek uygulamak veya benzer bir yolu internetten beğeneceğiniz bir örneği taklit ederek de yapabilirsiniz.

Model belirlemenin ardından, malzeme tipi ve markası seçimi aşaması gelecektir. Ancak özel imalat odanızın geometrisine kusursuz bir şekilde uyum sağlayacağından ve ayrı parçaları farklı yerlerden almak daha pahalıya mal olacağından dolayı size imalathanelere işinizi yaptırmayı ekonomik sonuç açısından tavsiye ederim. Bir yanlış algı da markalı ürünlerin her zaman pahalı olduğudur. Bunun doğru olmadığı ürünler de vardır.

Ofis iç dekorasyon

İşe önce zeminden başlamalısınız. Halı kullanmak kiracı olup olmamanıza göre olumlu veya olumsuz olabilecek iki seçenektir. Kiracıysanız, mekanı terkettiğinizde götürebileceğiniz bir dekoratif unsur olması nedeniyle iyi bir seçenek iken, halılar, mülk sahipleri için ikinci etapta düşünülmesi gereken bir dekoratif unsurdur. Mülk sahipleri, dekoratif yer kaplamalarına yönelirlerse uzun vadede daha ekonomik sonuçlara ulaşırlar. Halı seçerken duvardan duvara halı en ucuz seçenektir. Ancak tek başına bu seçenek çok dekoratif olmayabilir, bu nedenle küçük birkaç halıyı zevkinize göre serpiştirmek farklı bir havayı ofisinize katabilir.

Ofis duvar dekorasyonu

İkinci aşama ise, duvarlardır. Duvarlarınıza boya uygulamak en uygun çözüm olsa da her zaman dekoratif olmayabilir. Ucuz bir dekoratif seçenek olarak duvar kağıtlarına yönelebilirsiniz. Tavanda ise, avize uygulaması ve kartonpiyer doğru sonucu verebilir. Bir diğer ekonomik seçenek ise ahşap kuşak çekilmiş boya duvarlardır.

Bekleme odası, beyaz renkli olmalı ve ziyaretçileri huzur içinde karşılamalıdır. Ancak makam odasında eğer duvarlar beyaz ise, makam sahibinin sırtını verdiği duvarı odanın renginden farklı renge boyamak, dikkatin o noktaya yoğunlaşmasını sağlar.

Ofis tasarımları nasıl olmalı

Mutfak ise, uygun seri imalat ürünlerden seçilerek ucuza mal edilebilir. Bir diğer önemli unsur giriş kapısı ve hol dür. Antre, makam odasından sonra en çok masraf edilecek ikinci alandır. Giriş kapısı ve zili oldukça önemlidir. İlk intibayı sağlaması nedeniyle bu iki unsurda masraftan kaçınmayınız.