Banyo İçin Su Geçirmeyen Duvar Kağıdı

Banyolar nemli ortamlardır, banyo dekorasyonu yaparken su geçirmeyen veya suya dayanıklı malzemelerin kullanılmasına özen göstermek gerekir. Vinil duvar kağıdı adından da anlaşılacağı üzere vinil esaslıdır. iki tipi vardır. Bunlardan biri arka kısmı kumaş olanlar ve ikincisi arka kısmı kağıt olanlardır. Kağıt arkalı vinil duvar kağıtlarınin metrekaredeki ağırlıkları özel tasarımlar hariç 300 gr’ı geçmez. Hazır yapışkanlı olanları olduğu gibi, sonradan uygulayıcı tarafından yapışkanı sürülerek uygulananları da vardır.

Su Geçirmez Vinil Duvar Kağıdı

Su geçirmez olması, en çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Aynı zamanda sabunlu bir sünger veya bez ile de silinebilir. Uzun ömürlüdür. Hem banyo dekorasyonu, hem de ev dekorasyonu için uygun olduğu gibi, kafeterya dekorasyonu için de kullanılabilir. Hatta bazı otel dekorasyonu çalışmalarında dahi vinil duvar kağıdı uygulamalarını görebilirsiniz. Kaplama olarak yapılan desenleri sonsuz ölçüde geniştir. Ne kadar vektörel çizim yapılabilirse o kadar çok çeşit vinil duvar kağıdı imal edilebilir.

Kumaş arkalıklı duvar kağıtları

Kumaş arkalıklı olanlar ise daha çok toplu insan hareketlerinin olduğu yerlerde, kamuya açık alanlarda, işyerlerinde tercih edilir. Kumaş arkalıklı vinil duvar kağıdı, darbeye dayanıklıdır. Kumaş arkalıklı vinil duvar kağıtları genel olarak, kağıt arkalıklı vinil duvar kağıdından biraz daha pahalıdır ancak diğer taraftan daha uzun ömürlüdür. Kumaş arkalıklı vinil duvar kağıdı, gerekli bakımları yapılarak, uzun süre kullanılabilir. Gerekli bakımlardan kastedilen nemli bir bez ile silmek, temiz tutmaktır. Kumaş arkalıklı vinil duvar kağıdının, ses yalıtımı özelliği de vardır.

Banyo fayans üzerine duvar kağıdı

Konunun başında da dediğimiz gibi banyo duvar kaplaması yaparken su geçirmeyen malzemeleri kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde duvar kağıdınız nemden kendini salabilir ve kötü bir görünüm oluşur. Fayans üzerine duvar kağıdını uygulamadan önce, uygulayacağınız bölgenin temiz ve neminin alınmış olması gerekmektedir.