Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Genelde, stüdyo, 1+1 veya 2+1 olan evlerin, alanı 60 metrekareden küçük olan evlerin dekorasyonu konusunda sıkıntılar yaşanır. Bu yazımda size 1dekorasyon’un ufak ev dekorasyonu ipuçlarını ve tüyolarını vereceğim. Umarım yardımcı olabilirim.

Küçük evleri dekore etmek

Evimizin küçük alanını, doğru bir şekilde değerlendirip değerlendirmediğimiz önemlidir. Eğer doğru değerlendirildiği halde, ev size küçük geliyorsa, o zaman eviniz size yetersizdir. Eğer doğru değerlendirilmemişse, o halde verimsiz şekilde dekore edilmiştir. Ufak ev dekorasyonu yaparken, öncelikli amacımız bu nedenle verimliliği elde etmektir. Peki nasıl? Bunun yolları efektif kullanım açısından yatay yükleme yerine düşey yüklemeyi sağlayacak mobilyalardan geçer. Elbette bu anlayacağınız üzere derinliği düşük ancak tavana kadar yükselen dolaplardır. Az miktarda bazı derinlik ihtiyacı olan malzemeler için derin dolaplar yapabilirsiniz ancak çoğunluğunun derinliği az olmalıdır. Böylece ortalıktaki birçok kalabalıktan kurtulabilir ve koltuk, yatak, masa gibi yaşam unsurlarına yer açabilirsiniz. Bu dolapların duvara montajlanması minimum duvardan 4 cm alan kazanmanızı sağlayacaktır. Mobil dolaplar, süpürgelik payından ve standart derinliklerinden dolayı evinizi daraltır.

Küçük mutfak dekorasyonu nasıl yapılır

Mutfakta ise, mutfak tezgahı derinliği düşük olmalı ve duvara insan boyundan daha yükseğe ankrajlanmış dolaplar monte edilmelidir. Bu dolaplara merdiven ile ulaşacak olmanız çok konforlu olmaz ancak ya yerden yada konforumuzdan bazen taviz vermek zorunda olabiliriz. Bazen de olmayabiliriz. Bu durumu maalesef mutfağınızı görmeden tam olarak değerlendiremiyorum.

Küçük banyolar için çözümler

Banyoda ise duşakabinler den kaçınmak gerekir. Entegre banyo-tuvalet, sızdırmazlık ve güzel taş kaplama ile harika sonuç verebilir. Vitrifiye ise, küçük olmalı, dolapları da diğer yerlere yapılacak olanlar gibi derinliği düşük ve duvara ankrajlı olmalı.

Küçük Evler İçin Boya Seçimi

Evin boyası açık renklerden seçilmeli, tavan beyaz olmalıdır. Ancak salonda isterseniz bir tane koyu renk ile boyanmış tek duvarı, resimler ve aksesuarlarla güzelleştirip evinizi çekici hale getirmek ve bunu evi daraltmadan yapmak mümkündür.