Laminat Parke Döşetmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda, hem cazip fiyatları hem hem de hızlı uygulanıyor oluşu ile çok fazla tercih edilen laminat parkelerin, bu denli yaygın kullanılışı nedeniyle piyasada çeşitliliği de doğal olarak arttı.

Bu kadar çok çeşitlilikle, piyasada sunulan laminat parkelerin doğal olarak kaliteli ve kalitesiz olanlarını da görüyoruz. Burada malzeme kalitesinden söz etmeyeceğiz çünkü zaten malzemelerin kalitesine göre fiyatları piyasada oturmuş ve üç aşağı beş yukarı belli olmuş durumda. Burada söz edeceğimiz kavram işçilik kalitesi. Bir laminat parkeyi uygularken nelere dikkat edersek kaliteli bir işçilik elde etmiş oluruz? Laminat parke döşemesi nasıl olmalı? gibi soruları bu yazımızda irdeleyelim.

Laminat Parke Uygulaması Nasıl Yapılır

Öncelikle, kullanılacak alet ve edevattan bahsedecek olursak, birinci belirteceğimiz kavram laminat parke takozudur. Bu basit gibi görünen uygulama elemanı, parkenin kenarlarının zedelenmemesi, kaplamasının uygulama sırasında kalkmaması için oldukça önemlidir. O halde her laminat parkeye çekiç vurulması gerektiğinde bunu mutlaka ama mutlaka bir takoz kullanarak yapmalıyız. Asla laminat parkeye çekiç doğrudan vurulmamalı. Elbette takozlar da çeşitlidir. Lastik takozlar olduğu gibi, ahşap takozlar da vardır. Çok yumuşak takozlarla uygulama yapamazsınız, çok sert olursa malzeme zedelenir. Bence en ideali, ahşap takozlardır. Son olarak takoz uygulama tipi olarak, iki tiptir. Biri mesafeli uygulama için bir diğeri ise, yakın uygulama içindir. Yakın uygulama için olana çakma takozu denir. Diğerine ise mesafe takozu denir.

Laminat Parke Kesim İşlemi

İkinci aşamada dikkat edeceğimiz parke uygulama aleti de çekiçtir. Parkeyi uygularken kullanacağımız çekiç çok ağır bir çekiç olmamalı. Çok ağır olursa, parkeye zarar verebiliriz. Çekiç kullanırken de mutlaka takozu kullanan elde muhafazalı bir eldiven olmalı. Çekiç darbesiyle laminat parke uygulaması esnasında elini yaralayan insan sayısı sandığınızdan çok daha fazladır.

Kesme işlemi içinse dekupaj iyi bir tercih olacaktır. Dekupaj ile testereye göre çok daha düzgün kesimler yapılabilir. İnce olanlar için de baş kesme makinesi de kullanılabilir.

Laminat parke nereye doğru döşenmeli ?

Elbette bu konuda 1dekorasyon uzmanlarından yerinde bilgi almanız ve bir keşif talep etmeniz doğru olacaktır. Döşeme yönünü ışığa paralel seçmek doğru bir seçim olsa da bu tip beylik lafları ve katı kuralları çoğu zaman pratik hayatta uygulayamayız. Doğrusu ortam şartlarına göre karar vermektir.

Döşeme yöntemine gelince, çok farklı birleşim methodları ile üretilen laminat parkeler olduğu için, buna başka bir yazımda değinmeyi düşünüyorum.