Feng Shui İle Yatak Odası Dekorasyonu

Feng shui ile ev veya işyeri odalarınızı dekore ettirmek veya yenilemek istiyorsanız konumuzu dikkatlice okumanızı öneririz.  Öncelikle yatak odasının asıl amacını belirlemeliyiz. Aşağıdakilerden hangisi veya hangileri size göre yatak odasının varoluş amacıdır?

  • İstirahat ve enerji depolama alanı
  • Hem fiziksel hem de ruhsal yenilenme alanı
  • Özel ve enerji dolu olması gereken bir alan
  • Günün sonlandığı alan
  • Günün başladığı alan

Artık amacımızı belirlediğimize göre, ne kadar enerjiye ihtiyacımız olduğunu da belirlemiş olduk. O halde enerji miktarı belli olduğuna göre, ikinci aşamada enerji akışını hangi yönde vereceğimizi belirlemeliyiz. Bu noktada da yerleşim konseptimize bir kaç ipucu ile göz atalım.

Feng Sui Dekorasyonda Yatak Nerede Olmalı

Yatak yerleşimi kapıya paralel olmalıdır çünkü diğer odalardan gelecek enerjiye kapıya doğru yerleşim gerçekleştirirsek açık olacakken, paralel uyuduğumuzda bu enerjiyi reddettiğimizi ifade eder. Kapıya paralel olmak sadece burasıyla ilgilenmek anlamına gelir.

Feng Sui Uygun Nevresim Seçimi

Diğer yandan nevresimlerimizi seçerken ise, şunlara dikkat etmeliyiz. Özel ve enerji dolu yatak odası istiyorsak yuvarlak desenlen içeren bir nevresim takımı en uygunudur çünkü yuvarlak desenler odanın odağının yatak olduğunu bilinçaltına gönderir. Bu desenleri ise kırmızı, mor veya pembe gibi pozitif enerji ile işlenmiş olanlardan seçmeliyiz. Eğer sadece sessiz bir uyku istiyorsak, açık mavi ve düz nevresimler doğru seçimdir. Beyaz, hüzünün rengi olduğu için olumsuz etkiler oluşturabilir.

Pencere ile Yatak Arası

Pencere ile konumlandırma ise, minimum 30 derece açıyla olmalıdır. Bu açı pencereden gelecek sabah enerjisine sırt çevirmediğimizi ancak, odanın odağının da pencere dışındakiler olmadığını ifade eder. Mobilyaların birleşim noktalarıyla yatağın tam ortasını denk getirmeyiniz. Bu diğer çizgiler için de geçerlidir. Böyle tam ortaya denk gelen çizgiler bilinçaltında ayrılık hissi uyandırır.

Aynı şekilde tek kişilik iki ayrı yatağı birleştirmek ve bu surette uyumak, sakıncalıdır. Yatak aynen evlilik gibi, masif ve tek parça olmalı, ruhun bütünlüğünü fiziksel olarak yansıtmalı, kusursuz ve sarsılmaz birlikteliği temsil etmelidir. Bu nedenle masif ahşap ve kalın elemanlardan oluşan, sağlam görüntülü yataklar olumlu psikolojik etkiye sahiptir.

Yatak Odası Dolapları

Yatak odası dolaplarında, sarı renk mutlaka olmalıdır. Ancak bu sarı hüzün sarısı değil, altın sarısı olmalıdır. Bu durum, yatak odasının değerli bir alan olduğu hissini bilinçaltına verir ve negatif enerjiyi soğurur. Diğer yandan, ince ve narin tüller kullanmak, kırılgan duyguların korunması gerektiğini gösterir.

Feng Sui Aksesuarları

Bir taraftan yatak odanızda odak nesneleri bulundurulmamalıdır. Akvaryum, saksılar, bitkiler, kafes kuşları ve televizyon gibi odak nesneleri, odanın odağını insan olmaktan çıkaracaktır