Dekorasyonun Olmazsa Olmazı Kanepeler !

Ekonomik ve pratik oluşları nedeniyle çokça kullanılan kanepeler hakkında 1dekorasyon’un tavsiyelerini bu yazıda bulacaksınız. Kanepeler piyasada giderek artan bir taleple karşı karşıyadır. Bunun sebeplerinden biri de fonksiyonellik ile dekoratif olmayı aynı anda başarabilen bir ürün olmasıdır. Kanepeler aynı zamanda birer küçük yatak ve misafirler için de bir konaklama yeri de olabilirler. Desen çeşitlilikleri onları hemen hemen her dekorasyon tipi ile uyum ile olması için imkanlarla beraber getirir.

Kanepe

Eskiden kanepeler pek estetik değildi. Şimdikilere göre çok daha sadeydiler ancak ilk yapıldığı günden bugüne kanepeler fonksiyoneldir. Kanepeyi çekerek oluşturduğunuz yatak çoğu zaman çelik bir kafes ile taşıyıcı sistemini bulundurur. Bu durum özellikle köşe kısımlardaki sertlikle dikkat çekerken, konforsuz bir durum oluştururdu. Fakat, yeni trend ve değişen mobilya teknolojisi ile beraber şekillerin, desenlerin ve tiplerin yanı sıra insan konforuna yönelik pek çok gelişme kaydedilmiştir.

Ofis İçin Kanepeler

Kanepe rengi, doğrudan odanın dekorasyonunu etkiler. Eğer kanepeyi bir ofiste kullanıyorsanız, daha klasik ve sade çizgiler tercih etmelisiniz. Ayrıca artık ofis kanepeleri için deri giydirmeler kullanılabilmekte ve çalışma alanıyla daha uyumlu olması böylece sağlanabilmektedir. Elbette bu deri kaplamaların oldukça çeşitli renkleri de halihazırda piyasada üretilmektedir. Bu kanepeler, ofiste konforlu bir yaşam alanı sağlamaktadırlar. Bu ofis kanepeleri aynı zamanda uzun mesailer ile çalışan insanların istirahat alanlarıdır. Sıradan bir yatağın konforuna da sahip oldukları da söylenebilir.

Ev için imal edilen kanepeler ise genelde deri değildir. Daha çok tekstil ürünü kaplamalara sahiptirler. Oldukça farklı ve desen çeşitleriyle üretilebildiklerinden odanızın renk akışıyla uyumlu bir kanepe bulmak zor değildir. Son yıllarda üretilen kanepeler eskilere göre üstündür. Bir çok açıdan avantajları olan yeni nesil kanepeler, bant usulü üretilirler, yani seri imalat ürünüdürler.

L Kanepeler

190 ve 200 cm uzunluğunda olanları, en yaygın olanlar olsa da, birçok ebat ve şekilde üretildikleri bilinmektedir. Kanepeler için belli bir ölçü standardı tam olarak mevcut değildir. Artık küçük odalar ve köşeler için L şeklinde olanlarını da görüyoruz. Bu tip olanlar, hem oturmak, hem de uyumak için idealdir. Kanepeler, tam olarak köşe ile uyumlu olacak şekilde imal edilirler. Önemli olan kapı girişine yakın olanların, geçişleri engellememesi ve doğru şekilde yerleştirilmesidir.

Bazalı Kanepeler

Bir başka yeni tasarım ise, geleneksel kanepelerle aynı görünseler de, otomatik açılma özellikleri ile dikkat çekmektedirler. Böylece efor sarf etmeden kanepeyi açabilir ve kapatabilirsiniz. Ancak maliyet faktörü nedeniyle bu kanepe tipi pek yaygın değildir.

Kanepe seçiminde önemli olan bir diğer faktör ise, tasarımın kullanıcı kişiliğine uygun olması ve amaca aynı anda hizmet edebilmesidir. Bu konuda çok uyumlu ürünler sunan mobilya sanayine insanlar teşekkürlerini sunarlar.

Lüks Kanepe Modelleri

Kanepelerin, lüks klasmanda olanları da vardır. Ekonomik olanlardan birçok anlamda ayrılan lüks kanepeler, kaplaması, iskeleti ve dönen mekanizmalarıyla oldukça farklıdırlar. Bazı lüks kanepeler aynı zamanda, geleceğin yaygın kanepe anlayışı hakkında fikir de vermektedir. Örneğin dairesel bir kanepe, birkaç yıl önce pek az bilinir ve kullanılırdı ancak şimdi sık sık bu modeli görebiliyoruz.

Elbette sonuç itibariyle, bütün bunlardan önemlisi şehir yaşantısının küçük alanlı evleriyle uyum içinde olacak ebatlara sahip bir kanepedir.