Modern Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Elbette bu konuda birçok fikir var ve modern mutfak tasarımının dayandığı bazı teoriler ve felsefeler de var. Ancak burada, sıradan biri olarak kendi fikirlerimi yazacağım.

Mutfak Dekorasyonu Püf Noktaları

Bir mutfakta öncelikle ıslak tezgah harici, bir tane de servis ve çalışma tezgahı olmalı. Tabi bu öneri küçük mutfaklar için geçersizdir. Eğer yeterince yeriniz varsa bunu yapmak size ileride yapılacak mutfak çalışmaları açısından birçok avantajı da beraberinde getirecektir. Evyenin bulunduğu tezgah çoğu zaman ıslak veya nemli olduğu için, kuru ve ayrı bir alana ihtiyaç duyarsınız. Bunu da çalışma tezgahı karşılayacaktır. Çoğu ev hanımı, kuru çalışma ihtiyacı olan mutfak işlerini evin bir başka odasında bulunan bir masada yapar. Bu da organik bazı kırıntıların ve parçaların o odaya düşmesine ve zamanla böceklenme oluşmasına sebep olur. Oysa bu gibi çalışmalar yerleri yıkanabilir ıslak bir hacimde yani mutfakta yapılsaydı, bu sorunla karşılaşılmayacaktır.

Mutfak Tezgahı ve Ankastre Ürünler

Size bu konuda birçok fikri sunacağız. Fikirlerimiz, gerçek hayata yönelik çözümler içerecek ve sizin hayatını kolaylaştıracak. Bir diğer yandan modern mutfaklarda ankastre ürünlerin de çok tercih edildiğini görüyoruz. Ankastre kelime anlamı itibariyle gömülmüş demektir ve fransızca kökenli bir kelimedir. Ankastre mutfaklar, diğerlerine zaman çoğu zaman daha maliyetli de olabilir. Yer kazanma amacını temelde taşıyan ve tesisat mobilya bütünleşmesini öngören bu tasarım biçimi son zamanlarda oldukça modadır. Ancak ankastre mutfakların şöyle bir dezavantajı da var. Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve dolayısıyla mutfak ürünlerinin yenileri de aynen cep telefonu piyasasında olduğu gibi oldukça hızlı bir şekilde piyasaya sürülüyor.

Önce çıkandan daha ekonomik, daha estetiği hemen bir yıl sonra piyasada oluyor. O halde ankastre bir mutfakta gömülü haldeki bir ürünü değiştirmek istesek ne olacak? burada standartlaşma kavramı devreye giriyor. Yani belli bir standart varsa, ankastre mutfaklar, anlamlı oluşunu koruyor ancak ya piyasa standartları ebatlar ve bağlantı noktaları açısından tam oturmamışsa ne olacak? O halde özel üretim mutfakların seri üretim mutfaklara olan bir avantajından tam da bu noktada söz edebiliriz. Çünkü özel üretilmiş mutfaklar onu üreten atölye tarafından yeni ürüne göre çok düşük maliyetlerle modifiye edilebilir. Kısacası modern mutfak kavramının en çok öne çıkan kavramlarından biri olan “ankastre mutfak” kavramına daha dikkatli bir gözle bakmak gerekiyor. O mutfaklardaki ürünleri değiştirip değiştirmeyeceğimiz konusuna, değiştirsek bile aynı marka ile değiştirip değiştirmeyeceğimiz konusuna biraz kafa yormak lazım.

Modern mutfak tasarımları

Gitgide küçülen evlerle, yemek masalarının artık mutfak dışına çıktığına şahit oluyoruz. Artık yemekler ya çok amaçlı masalarda, yada başka bir odada yenmeye başlandı. Bu sebeple bir mutfağı modern olarak görmek istiyorsak, öncelikle zamanın getirdiği kısıtları da değerlendirmemiz gerekiyor. O halde bir mutfak, yemek masasını içermese bile en azından yemek masasına en kolay servis yapılabilecek şekilde tasarlanmalı ve yemek masasını da bu mantığa uygun konumlandırmalıyız.