Evi Büyük Gösteren Boya Renkleri

Öncelikle çok yaygın bir hatayı düzelterek başlayalım. Yaygın bir şekilde söylenir ki “beyaz renk heryeri daha büyük gösterir“. Bu maalesef hatalıdır. Bir diğer hatalı görüşte, daha az mobilyanın ortamı daha büyük göstereceğidir. Bu da hatalıdır. Doğrusu mekana ve ihtiyaçlara göre doğru rengi seçmek ve böylece ortamı daha cazip kılmaktır. Bütün bunları da küçük boyutlara rağmen başarmak bir sanattır.

Aslında temel olarak renk sayısı ile ilgili bir kural yoktur. Bazen 2 renk veya 3 renk kullanmanızı tavsiye etsem de bu bir kural değildir. Önemli olan odaların sizin ruh halinizi yansıtması yada ona olumlu bir etki yapmasıdır. İşte biraz tüyo verecek renk sohbetimize başlayalım.

Keskin renkler seçin

Bir mekanı büyük göstermenin en iyi yollarından biri keskin renkler seçmektir. Keskin renklerden kastedilen, açık ve göz alıcı renklerdir. Küçük mekanlarda pastel renklerden kaçınmak doğru bir seçim olur. Pastel renkler bu ortamı olduğundan daha basık ve sıkıcı hale getirir. Kırmızı, parlak bir mavi işte tam da böyle mekanlar içindir. Işıl ışıl parlayan yeşil ve sarı böyle mekanlar içindir. Kısacası birbirine zıt iki renkte karar kılmak ve bunları da canlı renklerden seçmek küçük mekanlar için güzel bir seçim olabilir.

Beklenmedik renk vurguları yapın

Beklenmedik renk vurguları, ziyaretçilerin veya oda sakinlerinin odanın köşelerine dikkatini tam olarak yoğunlaştırmasını engeller. Böylece, odanın küçüklüğünden ziyade verdiği duyguları önemsemesi sağlanabilir. Bir örnek verelim. Beyaz bir odada pembe radyatör petekleri olduğunu hayal edin. Bu ne demek istediğimi aşağı yukarı ifade edecektir. Derin bir kitaplık kullanın. Bu kısmen odanızın alanından çalsa da derinlik hissini verecektir. Girintili aynalar aynı etkiyi yapar. Bir diğer yöntem de holden açılan odalarda kullanılır. Hol koyu bir renk ile boyanırken, oda daha canlı ve açık bir renkle boyanır. Böylece her odaya girildiğinde farkında olmadan bir ferahlama hissine insanlar kapılır.

Odak duvarı oluşturun

Bir duvarınızı diğerlerinden daha koyu renk ile boyayıp, onu çerçeveli resimler, ankrajlı  dekoratif ürünlerle süsleyin. Buna odak duvarı denir. Odanızın bir nevi vitrinidir. Odak duvarları küçük odaları daha ferah, geniş ve yaşanabilir kılarlar. Ziyaretçilerin de odanızı ferah bulmasına sebep olurlar.