Dünyadan Modern Mobilyalar

Modern mobilyalar, zamanın hızlı yaşam şartlarına ve yeni gelişen beğenilere göre tasarlanan mobilyalardır. Bu konuda birçok yöntem vardır.Mesela feng shui son zamanlarda popülerleşen bir tasarım ve enerji akışı ayarlama anlayışıdır. Elbette bu feng shui gibi bir yapı anlayışını tek başına ele almak ve üstün körü geçmek mümkün değildir. Lakin, otantik feng shui, mac feng shui gibi birçok alt başlığı vardır ve bu bağlamda değerlendirilmelidir. Elbette new age, vastu gibi başka yapı tasarım mantıkları da vardır. Ancak bütün bunların hepsinin önünde artık modern mobilyalarda kullanışlılık, konfor gibi kavramlar ön plandadır. Örneğin klasik feng shui veya yeni dünya vastusu bize konforlu olmayan bir seçenek sunarsa, buna ihtiyaçlar nedeniyle karşılık vermek pek mantıklı olmayabilir. Yine de bu büyük felsefeler, genelde insan odaklıdır ve hem ruhsal hem de bedensel konforu esas alırlar.

Modernizm Hikayesi

Modernizm ise, aslında bir 19. yüzyıl akımıdır ve günümüzde etkilerini giderek kaybetmektedir. Modernizm aslında bir tepki akımıdır. Köycülüğe, gelenekçiliğe karşı olarak doğmuş ve şehirlilerin ruhsal isyanını temsil etmiştir. 1dekorasyon olarak size modern bir mobilyadan önce söz etmeden önce neyi kastettiğimizi en azından anlatmak istedim. İşte modernizm çok kısa bir özet olarak budur. Aslında modernizm biraz da oryantal bir akımdır. Bunu da kabul etmek lazım. Biraz köylüdür veya sonradan şehirli olmuşların başlattığı bir akımdır. Bu kötü birşey midir. Değildir. Sadece bir durum tespitidir. Bu tepkiyi doğurabilmek için önce köylülüğü yaşamak gerekir. Yaşanmamış bi rşeye tepki de doğmazdı. 19. yüzyılda bu akımı temsil eden insanların sonradan şehirli olmuş kişiler olduğunu da buraya not düşelim.

Modern Mobilya Tasarımları

Günümüzde ise modern mobilya deyince ise, anlaşılan şeyler, çok farklı bir noktadadır. Daha çok zamanı kısıtlı, hızlı bir şekilde kahvaltısını yapıp evinden aceleyle çıkan veya hiç kahvaltı yapmadan çıkan, akşam yemeğine son dakikada yetişen, ailesiyle zaman geçirmeye zamanı kısıtlı olan, büyük şehirlerin bütün stresini ve yoğunluğunu üstünde taşıyan kişilere sunulan pratikleştirilmiş çözümleri içerir. Modern mobilya demek dört köşe, hiçbirşeye benzemeyen garip tasarım anlayışları değildir. Modern mobilya, kullanımı hızlı ve pratik olan mobilya demektir. Örneğin modern tasarımlı bir dolap, içeriğini en kısa sürede ulaşılabilecek şekilde muhafaza eden demektir.

 

Diğer yandan modern tasarımlardan kastedilen, giderek daralan şehir yaşam alanlarına daha çok şeyi sığdırma sanatıdır da aynı zamanda. O halde, buradan anlıyoruz ki, milyonlarca modern ahşap mobilya tasarımı, şekli olabilir. Bir tasarımın modern olabilmesi için önce sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilmesi gerekir.