Kategoriler
Mutfak Mutfak Dekorasyon

Ucuza Mutfak Yenileme

Bir mutfağı baştan aşağı yenilemek çok ciddi bir masraftır. Çok fazla eşyayı yenilemek ve bir hayli kırıp dökülmesi gereken durum oluşur. Oysa böylesine bir zahmete girmeden ve bir mutfağı baştan sona yenileyeceğiniz toplam tutarın dörtte birine belki de daha azına yepyeni bir mutfak yaratabilirsiniz. Mutfağınızda yapacağınız küçük değişikliklerle canlı, ferah ve sımsıcak bir mutfağa   sahip olabilirsiniz. Bu konuda size fikir vermesi açısından aşağıda sıraladıklarımızdan yararlanabilir ve kendinize yeni bir mutfak oluşturabilirsiniz.

Mutfağınızı Ucuza Nasıl Yenileyebilirsiniz?

1. Dolaplarınızın ve çekmecelerinizin kulplarını yenileyebilirsiniz. Artık eskimiş ve bazıları gevşek hale gelmiş bu kulplardan kurtulmayla işe başlayabilirsiniz. Yapı marketlerde onlarca çeşit kulp bulmak mümkündür. Renkli ve parlak renkli kulplarla mutfağınıza ışıltı getirebilirsiniz.

2. Duvarınızı açık renkle boyayın ya da daha uygun fiyata gelecekse duvar kâğıdını da düşünebilirsiniz. Tüm duvarlarınızı yapmak masraflı olabilir ama bunun da bir çözümü vardır. Tüm duvarlar yerine mutfağınızın en büyük olan duvarını boyamak ya da duvar kâğıdı ile kaplamak bile mutfağınızda çok önemli bir değişiklik yapmak demek olacaktır.

3 Dolaplarınızı tümden yenilemek yerine sadece dolap kapaklarını yenileyerek mutfağınızda büyük bir değişiklik havası yaratabilirsiniz. Hatta dolaplarının kapaklarını yenilemeyip farklı bir renge boyayarak bile bambaşka bir hava yaratabilirsiniz. Eğer eski dolap kapaklarınız camsız ise yenilerini camlı yaparak tüm dolapları yenilemiş gibi bir mutfak dolabı yaratabilirsiniz.

4. Mutfağınızdaki lambayı mutlaka yenilemelisiniz. Şık ve farklı bir tasarıma sahip mutfak lambası en iyi seçenek olacaktır. Mümkünse değiştirdiğiniz dolapların kapaklarına ya da farklı renkte boyadığınız duvar rengine uygun bir sarkıt lambayı tercih ederseniz mutfağınızda çok daha farklı bir hava yaratmış olursunuz.

5. Rengini değiştirdiğiniz ya da duvar kâğıdı ile kapladığınız duvarı daha hareketli hale getirmeyi unutmayın. Duvarınızın ölçüsüne uygun büyüklükte bir tablo ile duvarınızı süsleyin. Gene aynı duvarına bir köşesine ya da diğer duvarlarınızdan birine iki adet raf monte ederek daha hareketli bir mutfak oluşturabilirsiniz. Rafları alt alta değil de merdiven basamağı şeklinde monte etmeye dikkat edin. Bu rafa kırmızı mercimek, tel şehriye, arpa şehriye, bulgur gibi renkli malzemelerinizi dizin.

6. Geometrik şekilleri olan ve renkli bir perde ile mutfağınıza canlılık katın. Pahalı olmayan ve birçok seçeneği bulunan perdelerden mutfağınızın genel havasına uygun bir modeli mutlaka mutfağınızda kullanın.

7. Mutfak tezgâhında çok nadir kullandığınız küçük mutfak aletlerini kaldırın ve tezgâhınızı daha sade hale getirin. Mutfağınızın genel görünümünü bozan bu kalabalıktan kurtulun. Elde yıkadığınız tabak, bardak gibi malzemelerinizi koyduğunuz bulaşık sepetinizi yenileyin ve canlı renge sahip olan bir model ile değiştirin. Tezgâhınızın üzerinde mutlaka renkli bir sürahi bulundurun ve ayı zamanda bir aksesuar görüntüsü sağlamış olursunuz. Ayrıca büyükçe renkli bir meyve kâsesini tezgâhınızda sürekli bulundurun ve içinde olabildiğince farklı 2-3 meyve bulundurmaya gayret edin.

8. Mutfağınızın uygun bir köşesine farklı renk ve boyutlarda 3-4 tane mum yerleştirin.

Yukarıdaki değişiklikleri yapmak sanılanın aksine çok fazla masraflı olmayacaktır. Ve bu yeniliklerle mutfağınızı baştan yaratmış ve bambaşka bir mutfağa sahip olmuş olacaksınız.

Kategoriler
Mutfak

2017 Modern Mutfak Tasarımları Örnekleri

Mutfak bir evin olmazsa olmaz bölümleridir. Bu nedenle mutfak tasarımı bu noktada önem arz etmektedir. Farklı kombinasyonlar ile dekore edilen mutfaklar kullanıcıya en pratik ve güzel şekilde hitap etmeyi amaçlar.
Günümüzde hazır mutfak tasarımları en çok yeni yapı modern evlerde kullanılmaktadır.Ankastre mutfaklar bu bahsi geçen modern mutfaklara örnek verilebilir.

Modern Mutfak Tasarımları

Mutfaklar tasarlanırken kullanıcının mutfakta en rahat ve kolay çalışma stili düşünülerek dizayn edilirler. Mutfak dolapları, mutfak rafları, mutfaklarınız da kullandığınız masa-sandalye takımları, mutfak halısı gibi ürünler modern mutfaklarda göze ilk çarpan unsurlardır. Tabi mutfaklarda kullanılan fayans, granit, seramik gibi ürünleri de es geçmemek lazım.

Derli toplu bir mutfak için yapılması gereken öncelikle mutfak dizaynı konusundaki fikirleri kendinizin tasarlamasıdır.

Kategoriler
Mutfak Mutfak Dekorasyon

Siyah Beyaz Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfak,  özellikle bayanların evin en çok kullandıkları en çok hassasiyet gösterdikleri bölümüdür. Özellikle ev hanımları günün büyük bir kısmını mutfakta geçirmektedir. Zaman ilerledikçe tasarımlarda çeşitlilik arttığı gibi mutfak mobilyalarında da çeşitlenme gerçekleşmiştir.

Siyah beyaz mutfak dolabı modelleri 2017

Siyah beyaz mutfak dekorasyonlarında mobilyalar ahşap görünümlü , parlak görünümlü , mat görünümlü olabilir. Bu tamamen mutfağı kullanacak olan kişinin zevkine kamış bir durumdur. Ancak siyah beyaz mutfak dekorasyonlarında mutfak mobilyalarının parlak görünümde olanı daha çok tercih edilmektedir. Mutfağı ; mat görünümlü ve ahşap görünümlü  mutfak mobilyalarına göre daha derli toplu , daha sakin , ve düzenli gösterecektir. Siyah beyaz mutfak dekorasyonu renk olarak iddialı renklerin kullanıldığı bir dekorasyondur. Bu sebeple siyah beyaz  mutfak dekorasyonunda  dengenin sağlanması şarttır.

Siyah ve Beyaz Dekorasyon

Siyah ile beyaz arasında bir denge kurulmalıdır. Ve ağır basacak olan rengin kullanım sınırı bilinmelidir. Örneğin tezgahın üstünde kalan mutfak dolaplarının komple beyaz olması  ve alt dolapların komple siyah olması olabileceği gibi tam tersi durumla beraber siyah ve beyaz renkleri bir bütün içinde desen yaratılmış olarak da kullanılabilir. Siyah ve beyaz arasında bir motif kurulmuş ve mutfakta bu motifler kullanılarak da siyah beyaz mutfak dekorasyonu elde etmiş oluruz.

Mutfak, mutfağı kullanacak kişinin tercihlerine göre değişecektir. Önemli olan siyah beyaz mutfak dekorasyonlarında renk dengesini sağlayabilmektir.

Kategoriler
Mutfak Mutfak Dekorasyon

En Şık Mutfak Yemek Masası Takımları

Bayanların günün büyük bir zaman dilimini ayırdıkları mutfakların dekorasyonu, ev dekorasyonunun belki de en önemli alanlarından birisidir. Mutfak dolapları, tezgahlar, yemek masaları, aksesuarlar derken aslında küçük gibi görünen mutfakların ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Geniş bir mutfağınız varsa yemek masası mutlaka gerekli. Yuvarlak, kare hangi şekil olursa olsun, hem mutfağı görsel açıdan güzelleştirmek hem de mutfakta oturmak için mekan yaratmak açısından yemek masalarının önemi büyük.

Yemek Takımı Fikirleri

Dar bir alana sahipseniz katlanır ve portatif yemek masalarından yararlanabilirsiniz. Böylece yemek masasını kullanmadığınız zamanlarda alandan tasarruf ederken, mutfakta kahve içmek istediğinizde oturabileceğiniz bir alan yaratmış olursunuz. Yer sorununuz yoksa ve geniş bir mutfağınız varsa kare, ahşap bir yemek masası size göre olabilir. Son yıllarda tüm dekorasyon ürünlerinde ve mobilyalarda oldukça moda olan ahşap malzemeler, mutfak için yemek masalarında da harikalar yaratıyor. Böylece yaratmak istediğiniz klasik tarzdaki dekorasyonu yansıtabilirsiniz.

Hangi Marka Yemek Masası Takımı Alınmalı ?

Daha sade ve modern bir dekorasyon yaratmak istiyorsanız, mutfak için yemek masası tercihinizi yuvarlak modellerden yana kullanabilirsiniz. Yerden tasarruf etmenizi sağlayan yuvarlak masalar, akşam yemeklerini yiyebileceğiniz ebatlarda, ancak bir o kadarda sevimli olmalı. Mutfak masalarının vazgeçilmez malzemesi cam detaylardan, mutfak için yemek masanızda da kullanabilirsiniz. Yemek masası takımı seçerken tercih edebileceğiniz bir çok marka mevcuttur. Bunların başında ikea, koçtaş, tekzen, istikbal gelmektedir.

Renkli yemek masaları

Evinizde küçük çocuğunuz varsa, tamamen cam bir yemek masası yerine, üst kısmı cam, alt kısmı metal detaylı yemek masalarını da tercih edebilirsiniz. Renklerde ise siyah, kırmızı ve beyaz tonları mutfak için yemek masalarında en ideal renkler arasında yer alıyor.

Kategoriler
Mutfak

Her Mutfakta Bulunması Gerekenler

Mutfakların önemli detaylarından birisi olan mutfak araç gereçleri kapsamına birçok eşya ve araç gereci alabilirsiniz. Mutfağınız için ihtiyacınız olan her türlü araç gereci bu kategoriye almak mümkün. Rondolar, el mikserleri, fritöz, karıştırıcı ve çeşitleri gibi ürünleri bu kategoriden saymak mümkün. Şık ve modern bir şekilde dekore edilmiş bir mutfak için, yine şık ve kaliteli mutfak araç gereçleri tercih etmek önemli. Tercihinize ve ihtiyaçlarınıza karşılık veren mutfak araç gereçleri ile, mutfakta geçirdiğiniz zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Mutfak araç gereçleri

Daha kısa sürede çay yapmak, daha kısa sürede kızartma yapmak, kek hamurunu kaşıkla karıştırmak zorunda kalmadan hızlıca keki karıştırmak… Mutfakta ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü alışkanlığa cevap veren gelişmiş mutfak araç gereçleri, teknolojinin gelişmesi ile hem zamandan tasarruf etmenizi hem de daha şık daha modern mutfak araç gereçlerine sahip olmanızı sağlıyor.

Mutfakta Olması Gereken Küçük Ev Aletleri

Mutfakta, özellikle hanımların en büyük yardımcıları olan mutfak araç gereçlerinden birisi de su ısıtıcı ve kettle’lar. Çok daha kısa sürede su ısıtmanıza ve çay demlemenize yardımcı olan bu araç gereçler, çaydanlık derdine son veriyor. Kullanımları ise oldukça pratik. Önemli ve oldukça gerekli mutfak araç gereçlerinden birisi de fritözler. Çok daha kısa sürede kızartma yapmanıza yardımcı olan fritözler, ağzı kapalı özellikleri ile mutfak dolaplarına ve etrafa sıçrayabilecek olan yağlar, kızartma kokusu problemi ve oluşan dumanlara bir son veriyor.

Kategoriler
Mutfak

En Çok Tercih Edilen Mutfak Fayans ve Bordürleri

Eğer bir bayansanız, mutfağın sizin için önemi büyük. Kimi zaman evin diğer bölümlerinden daha çok vakit geçirdiğiniz mutfağınızda geçirdiğiniz zamanı eğlenceli hale getirmenizde yarar var. Daha şık ve daha ferah bir ortam size huzur ve rahatlık verecektir. Bu nedenle her ayrıntıda tek tek karar vermeli ve dekorasyonda bir bütün oluşturmalısınız.

Mutfak Fayans Bordürleri

Ufak gibi görünen fakat oldukça önemli olan detaylardan birisi de mutfaktaki fayanslardır. Mutfakta fayans örnekleri için ise birbirinden şık ve dekoratif modeller bulmanız mümkün.

Hayran olacağınız bir mutfağa sahip olmak için fayansların önemi oldukça büyük. Işıl ışıl parlayan ve içinizi rahatlatan mutfak fayanslarınız, mekanın bütünü ile bir uyum içinde olmalıdır. Mutfak dolapları ile de uyumlu tercihler yapmanızda yarar var. Seramik mutfakta fayans örneklerine de bakmanızı tavsiye ederiz. Son yıllarda mekanlarda sıklıkla başvurulan duvar kağıtları yerine, kaliteli ve şık mutfak fayanslarını incelemeyi deneyin. Evinizin daha modern ve daha şık görünmesine yardımcı olan mutfak dekorasyonunun önemli bir parçası olan mutfak fayansları, hem zemine hem duvarlara hem de bütün mekana hareketlilik katacak.

Fiyatları, kalitesi ve türüne göre değişiklik gösteren  mutfak fayans örnekleri arasında, bütçenize en uygun ve oldukça modern modelleri bulabilirsiniz. Önemli olan mutfak dekorasyonunda size en uygun tarzı oturtabilmek, mekanda bulunan her şeyin zıt ya da doğrudan bir uyum içerisinde olmasına özen gösterin.