Gürgen Ağacı ile Ahşap Merdiven

Ahşap merdivenler de, daha çok sert ağaçlar tercih edilir. Neden bu sert ağaçları merdivenlerde tercih ediyoruz sorusunun cevabını bu yazımızda bulmaya çalışalım. Merdivenler de yaygın olarak kullanılan ağaçlardan biridir. Biz de 1dekorasyon olarak ahşap merdivenlerde gürgen ve kayın olmak üzere iki ağacı tercih ederiz. Ancak gürgen deyince pek çok kişinin aklına sadece bir ağaç gelebilir. Ancak durum böyle değildir. Şimdi aşağıda size var olan bütün gürgen türlerinin listesini vereyim.

Gürgen Ağaçları

Adi  (Carpinus betulus)

Amerika gürgeni (Carpinus caroliniana)

Carpinus chuniana

Sawa  (Carpinus cordata)

Kore (Carpinus coreana)

Carpinus dayongina

Carpinus faginea

Farges (Carpinus fargesii)

Carpinus firmifolia

Carpinus hebestroma

Carpinus henryana

Carpinus hupeana

Japon (Carpinus japonica)

Carpinus kawakamii

Carpinus kweichowensis

Aka-shide(Carpinus laxiflora)

Carpinus londoniana

Carpinus microphylla

Carpinus minutiserrata

Carpinus mollicom

Carpinus monbeigiana

Carpinus oblongifolia

Carpinus omeiensis

Doğu  (Carpinus orientalis)

Carpinus polyneura

Carpinus pubescens

Carpinus purpurinervis

Carpinus putoensis

Carpinus rankanensis

Carpinus rupestris

Carpinus shensiensis

Carpinus stipulata

Carpinus sungpanensis

Carpinus tientaiensis

Carpinus tsaiana

Chonowski (Carpinus tschonoskii)

Carpinus tsunyihensis

Turkzaninov (Carpinus turczaninowii)

Carpinus viminea

Merdiven nasıl yapılır ?

Gördüğünüz gibi ağaç çeşitliliği çok fazla olduğu gibi, alt türlerin de çeşitliliği çok fazladır. Biz hangi gürgeni kullanıyoruz ? sorusunun cevabı “ulaşılabilirlik” veriyor. Yani yerli gürgen kullanıyoruz. işlenmesi zor ancak sert ve dayanıklı bir ağaçtır. İşlenmesi zor olduğu için mobilya ve merdivenler dışında pek kullanılmaz. Gürgen plakalar, uygulanabilirlik açısından ince şeritler halinde kesilir ve tutkalla birbirine tutturularak, işkence tabir ettiğimiz bir sıkıştırma aracıyla tutkal kuruyana kadar bekletilerek oluşur. Böylece basamak oluşmuş olur. Bazen ince rötuşlar uygulama yerinde yapılır veya şablonla alım yapıldıysa doğrudan uygulama yapılır. Biz 1dekorasyon olarak, gürgen’in yanında kayın ağacından yapılmış merdivenleri de uygularız. Kayın hemen hemen birbirine ahşap işleri açısından eşdeğer iki ağaçtır. Çoğu kişi, bizim gibi uzman değilse, aradaki farkı anlayamaz. Gürgen, kayın’dan %5 ile 10 arasında piyasadaki varlık durumuna göre değişen şekilde daha pahalıdır.

Merdiven korkulukları

Korkuluklar ise tornacılık işçiliğinin ürünüdür. Günümüzde son derece gelişmiş, torna tezgahları vardır. Her türlü çizimi uygulayabilir veya mevcut bir korkuluğu kopyalayabilirler. Örneğin mevcut korkuluklarınızın şeklinden memnunsanız ve sadece onların eskiden olduğu gibi yepyeni olmasını ama değişmemesini istiyorsanız artık bu da kolaydır. Bu korkuluklardan alınacak numuneler kusursuz bir şekilde kopyalanır ve merdivenleriniz yenilenir. Veya dilediğiniz kesit, rahatlıkla imal edilebilir. Gerisi sadece insanoğlunun hayal gücüne kalıyor.