Bebek Odasında Alınması Gereken Önlemler

Anne ve babanın en büyük değerleri dünyaya yeni gelmiş ve henüz hiçbir savunması olmayan bebekleridir. Her anne baba evladını bir altın gibi işleyip yarınlara hazırlar. Onu her kötülüklerden korumaya ve güvenli ortamlar sunmaya gayret eder. Bu noktada güvenliğin önce bebek odasından başladığını unutmayınız.

Bebeğin olduğu her evde güvenlik en üst seviyelerde olmalı. Eskisi gibi rahat hareket etmeler artık bebeğiniz gelmesi ile son bulacak. Güvenlik önlemlerinin en çok alınması gereken yerlerden biride kuşkusuz bebek odalarıdır. Bebek odalarında özellikle sivri ve kesici hiçbir ürün koymamaya dikkat ediniz.

Bebek Odası Güvenlik Önlemleri

Bebek odası döşenirken, sanki çocuğunuz hep bebek kalacak ve hiç büyümeyecek gibi düşünüyorsunuz. Oysaki doğumdan yaklaşık 6 ay sonra hareketliliği başlayacak ve emekle ile birlikte odasında keşfe çıkacak. Bu sebeple olabildiğince üstüne çıkıp düşebileceği bir sehpa yada benzeri ürün koymayınız. Aksesuarlar genelde duvarlarda yada bebeğinizin erişemeyeceği yerlerde sergilenmeli.

Mümkünse bebek odanızı hazırlarken şimdiden kapı ve pencere açılmalarını engelleyen aparatlar dan alıp hazır edeceksiniz. Pencere önünü boş bırakınız. Çocuğunuz görmediğiniz bir anda duran eşyanın yardımı ile pencere yaklaşabilir ve dönüşü olmayan facialara yol açılabilir.

Bebek Yatağı Güvenliği

Bebek odası için çocuk yatağı alırken de yine çok dikkatli olmalısınız alçak ve kaliteli olmayan ürünlerden uzak durun. Odanın fiş ve prizlerini mümkünse kapatma yolunu deneyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz odasında oynadığında sizde rahatlıkla farklı işlerinize yönelebilirsiniz. Siz odadan çıktığınızda aklınızı kalacağı hiçbir sivri köşe yada tehlike oluşturacak alan olmamalı. Önlemleri ne kadar erken alırsanız sizin için o kadar kolay olacaktır. Bir diğer ayrıntı ise kesinlikle bebek karyolasının hemen üstüne herhangi bir şey asmayın. Fark etmediniz bir anda bebek uyurken üstüne düşebilir ve güvenliği tehdit edebilir.