Ucuza Mutfak Yenileme

Bir mutfağı baştan aşağı yenilemek çok ciddi bir masraftır. Çok fazla eşyayı yenilemek ve bir hayli kırıp dökülmesi gereken durum oluşur. Oysa böylesine bir zahmete girmeden ve bir mutfağı baştan sona yenileyeceğiniz toplam tutarın dörtte birine belki de daha azına yepyeni bir mutfak yaratabilirsiniz. Mutfağınızda yapacağınız küçük değişikliklerle canlı, ferah ve sımsıcak bir mutfağa   sahip olabilirsiniz. Bu konuda size fikir vermesi açısından aşağıda sıraladıklarımızdan yararlanabilir ve kendinize yeni bir mutfak oluşturabilirsiniz.

Mutfağınızı Ucuza Nasıl Yenileyebilirsiniz?

1. Dolaplarınızın ve çekmecelerinizin kulplarını yenileyebilirsiniz. Artık eskimiş ve bazıları gevşek hale gelmiş bu kulplardan kurtulmayla işe başlayabilirsiniz. Yapı marketlerde onlarca çeşit kulp bulmak mümkündür. Renkli ve parlak renkli kulplarla mutfağınıza ışıltı getirebilirsiniz.

2. Duvarınızı açık renkle boyayın ya da daha uygun fiyata gelecekse duvar kâğıdını da düşünebilirsiniz. Tüm duvarlarınızı yapmak masraflı olabilir ama bunun da bir çözümü vardır. Tüm duvarlar yerine mutfağınızın en büyük olan duvarını boyamak ya da duvar kâğıdı ile kaplamak bile mutfağınızda çok önemli bir değişiklik yapmak demek olacaktır.

3 Dolaplarınızı tümden yenilemek yerine sadece dolap kapaklarını yenileyerek mutfağınızda büyük bir değişiklik havası yaratabilirsiniz. Hatta dolaplarının kapaklarını yenilemeyip farklı bir renge boyayarak bile bambaşka bir hava yaratabilirsiniz. Eğer eski dolap kapaklarınız camsız ise yenilerini camlı yaparak tüm dolapları yenilemiş gibi bir mutfak dolabı yaratabilirsiniz.

4. Mutfağınızdaki lambayı mutlaka yenilemelisiniz. Şık ve farklı bir tasarıma sahip mutfak lambası en iyi seçenek olacaktır. Mümkünse değiştirdiğiniz dolapların kapaklarına ya da farklı renkte boyadığınız duvar rengine uygun bir sarkıt lambayı tercih ederseniz mutfağınızda çok daha farklı bir hava yaratmış olursunuz.

5. Rengini değiştirdiğiniz ya da duvar kâğıdı ile kapladığınız duvarı daha hareketli hale getirmeyi unutmayın. Duvarınızın ölçüsüne uygun büyüklükte bir tablo ile duvarınızı süsleyin. Gene aynı duvarına bir köşesine ya da diğer duvarlarınızdan birine iki adet raf monte ederek daha hareketli bir mutfak oluşturabilirsiniz. Rafları alt alta değil de merdiven basamağı şeklinde monte etmeye dikkat edin. Bu rafa kırmızı mercimek, tel şehriye, arpa şehriye, bulgur gibi renkli malzemelerinizi dizin.

6. Geometrik şekilleri olan ve renkli bir perde ile mutfağınıza canlılık katın. Pahalı olmayan ve birçok seçeneği bulunan perdelerden mutfağınızın genel havasına uygun bir modeli mutlaka mutfağınızda kullanın.

7. Mutfak tezgâhında çok nadir kullandığınız küçük mutfak aletlerini kaldırın ve tezgâhınızı daha sade hale getirin. Mutfağınızın genel görünümünü bozan bu kalabalıktan kurtulun. Elde yıkadığınız tabak, bardak gibi malzemelerinizi koyduğunuz bulaşık sepetinizi yenileyin ve canlı renge sahip olan bir model ile değiştirin. Tezgâhınızın üzerinde mutlaka renkli bir sürahi bulundurun ve ayı zamanda bir aksesuar görüntüsü sağlamış olursunuz. Ayrıca büyükçe renkli bir meyve kâsesini tezgâhınızda sürekli bulundurun ve içinde olabildiğince farklı 2-3 meyve bulundurmaya gayret edin.

8. Mutfağınızın uygun bir köşesine farklı renk ve boyutlarda 3-4 tane mum yerleştirin.

Yukarıdaki değişiklikleri yapmak sanılanın aksine çok fazla masraflı olmayacaktır. Ve bu yeniliklerle mutfağınızı baştan yaratmış ve bambaşka bir mutfağa sahip olmuş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.