Kategoriler
Yapım İşleri

Evde Boya Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerde boya badana yapmak itina isteyen bir durumdur.Boya badana yaparken ev eşyalarının boya olmaması, boya bulaşmaması, kirlenmemesi için bir takım tedbirler almak gereklidir.

Boya Yapmadan Önce Bunları Yapmalısınız !

Öncelikle badanadan önce eşyalarınızı toplayın. Eşyalarınızı topladıktan sonra eşyalarınızı güzelce istifleyerek üzerini naylon ya da benzeri çarşaf örtü ile kaplayın .Sonra bu örttüğünüz malzemenin kaymaması için kenarlarından koli bantı yardımı ile sabitleyebilirsiniz. Badana da önemli olan bir diğer husus ise duvarlardaki prizleri mutlaka çıkarın.Bu sayede daha rahat boyama işlemi yapmış olacaksınız.

Prizleri sökerken ana şarterleri kapatmayı unutmayın.Kendinizi tehlikeye atmayın. Daha sonra eğer tavan kısmı da badana yapılacaksa tavandaki aydınlatma ürünlerinin sökülmesi kolaysa sökülmelidir. Avize gibi monte etmesi zor ürünler ise aynı eşyalar gibi üzeri güzelce kapatılmalıdır. Boyadan zarar görmeyecek konuma getirilmelidir.
Zemin kısmına da boya sıçraması önlendiği takdirde başarılı bir badana gerçekleştirmiş olursunuz.

Kategoriler
Yapım İşleri

Laminat Parke Döşetmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda, hem cazip fiyatları hem hem de hızlı uygulanıyor oluşu ile çok fazla tercih edilen laminat parkelerin, bu denli yaygın kullanılışı nedeniyle piyasada çeşitliliği de doğal olarak arttı.

Bu kadar çok çeşitlilikle, piyasada sunulan laminat parkelerin doğal olarak kaliteli ve kalitesiz olanlarını da görüyoruz. Burada malzeme kalitesinden söz etmeyeceğiz çünkü zaten malzemelerin kalitesine göre fiyatları piyasada oturmuş ve üç aşağı beş yukarı belli olmuş durumda. Burada söz edeceğimiz kavram işçilik kalitesi. Bir laminat parkeyi uygularken nelere dikkat edersek kaliteli bir işçilik elde etmiş oluruz? Laminat parke döşemesi nasıl olmalı? gibi soruları bu yazımızda irdeleyelim.

Laminat Parke Uygulaması Nasıl Yapılır

Öncelikle, kullanılacak alet ve edevattan bahsedecek olursak, birinci belirteceğimiz kavram laminat parke takozudur. Bu basit gibi görünen uygulama elemanı, parkenin kenarlarının zedelenmemesi, kaplamasının uygulama sırasında kalkmaması için oldukça önemlidir. O halde her laminat parkeye çekiç vurulması gerektiğinde bunu mutlaka ama mutlaka bir takoz kullanarak yapmalıyız. Asla laminat parkeye çekiç doğrudan vurulmamalı. Elbette takozlar da çeşitlidir. Lastik takozlar olduğu gibi, ahşap takozlar da vardır. Çok yumuşak takozlarla uygulama yapamazsınız, çok sert olursa malzeme zedelenir. Bence en ideali, ahşap takozlardır. Son olarak takoz uygulama tipi olarak, iki tiptir. Biri mesafeli uygulama için bir diğeri ise, yakın uygulama içindir. Yakın uygulama için olana çakma takozu denir. Diğerine ise mesafe takozu denir.

Laminat Parke Kesim İşlemi

İkinci aşamada dikkat edeceğimiz parke uygulama aleti de çekiçtir. Parkeyi uygularken kullanacağımız çekiç çok ağır bir çekiç olmamalı. Çok ağır olursa, parkeye zarar verebiliriz. Çekiç kullanırken de mutlaka takozu kullanan elde muhafazalı bir eldiven olmalı. Çekiç darbesiyle laminat parke uygulaması esnasında elini yaralayan insan sayısı sandığınızdan çok daha fazladır.

Kesme işlemi içinse dekupaj iyi bir tercih olacaktır. Dekupaj ile testereye göre çok daha düzgün kesimler yapılabilir. İnce olanlar için de baş kesme makinesi de kullanılabilir.

Laminat parke nereye doğru döşenmeli ?

Elbette bu konuda 1dekorasyon uzmanlarından yerinde bilgi almanız ve bir keşif talep etmeniz doğru olacaktır. Döşeme yönünü ışığa paralel seçmek doğru bir seçim olsa da bu tip beylik lafları ve katı kuralları çoğu zaman pratik hayatta uygulayamayız. Doğrusu ortam şartlarına göre karar vermektir.

Döşeme yöntemine gelince, çok farklı birleşim methodları ile üretilen laminat parkeler olduğu için, buna başka bir yazımda değinmeyi düşünüyorum.

Kategoriler
Yapım İşleri

Gürgen Ağacı ile Ahşap Merdiven

Ahşap merdivenler de, daha çok sert ağaçlar tercih edilir. Neden bu sert ağaçları merdivenlerde tercih ediyoruz sorusunun cevabını bu yazımızda bulmaya çalışalım. Merdivenler de yaygın olarak kullanılan ağaçlardan biridir. Biz de 1dekorasyon olarak ahşap merdivenlerde gürgen ve kayın olmak üzere iki ağacı tercih ederiz. Ancak gürgen deyince pek çok kişinin aklına sadece bir ağaç gelebilir. Ancak durum böyle değildir. Şimdi aşağıda size var olan bütün gürgen türlerinin listesini vereyim.

Gürgen Ağaçları

Adi  (Carpinus betulus)

Amerika gürgeni (Carpinus caroliniana)

Carpinus chuniana

Sawa  (Carpinus cordata)

Kore (Carpinus coreana)

Carpinus dayongina

Carpinus faginea

Farges (Carpinus fargesii)

Carpinus firmifolia

Carpinus hebestroma

Carpinus henryana

Carpinus hupeana

Japon (Carpinus japonica)

Carpinus kawakamii

Carpinus kweichowensis

Aka-shide(Carpinus laxiflora)

Carpinus londoniana

Carpinus microphylla

Carpinus minutiserrata

Carpinus mollicom

Carpinus monbeigiana

Carpinus oblongifolia

Carpinus omeiensis

Doğu  (Carpinus orientalis)

Carpinus polyneura

Carpinus pubescens

Carpinus purpurinervis

Carpinus putoensis

Carpinus rankanensis

Carpinus rupestris

Carpinus shensiensis

Carpinus stipulata

Carpinus sungpanensis

Carpinus tientaiensis

Carpinus tsaiana

Chonowski (Carpinus tschonoskii)

Carpinus tsunyihensis

Turkzaninov (Carpinus turczaninowii)

Carpinus viminea

Merdiven nasıl yapılır ?

Gördüğünüz gibi ağaç çeşitliliği çok fazla olduğu gibi, alt türlerin de çeşitliliği çok fazladır. Biz hangi gürgeni kullanıyoruz ? sorusunun cevabı “ulaşılabilirlik” veriyor. Yani yerli gürgen kullanıyoruz. işlenmesi zor ancak sert ve dayanıklı bir ağaçtır. İşlenmesi zor olduğu için mobilya ve merdivenler dışında pek kullanılmaz. Gürgen plakalar, uygulanabilirlik açısından ince şeritler halinde kesilir ve tutkalla birbirine tutturularak, işkence tabir ettiğimiz bir sıkıştırma aracıyla tutkal kuruyana kadar bekletilerek oluşur. Böylece basamak oluşmuş olur. Bazen ince rötuşlar uygulama yerinde yapılır veya şablonla alım yapıldıysa doğrudan uygulama yapılır. Biz 1dekorasyon olarak, gürgen’in yanında kayın ağacından yapılmış merdivenleri de uygularız. Kayın hemen hemen birbirine ahşap işleri açısından eşdeğer iki ağaçtır. Çoğu kişi, bizim gibi uzman değilse, aradaki farkı anlayamaz. Gürgen, kayın’dan %5 ile 10 arasında piyasadaki varlık durumuna göre değişen şekilde daha pahalıdır.

Merdiven korkulukları

Korkuluklar ise tornacılık işçiliğinin ürünüdür. Günümüzde son derece gelişmiş, torna tezgahları vardır. Her türlü çizimi uygulayabilir veya mevcut bir korkuluğu kopyalayabilirler. Örneğin mevcut korkuluklarınızın şeklinden memnunsanız ve sadece onların eskiden olduğu gibi yepyeni olmasını ama değişmemesini istiyorsanız artık bu da kolaydır. Bu korkuluklardan alınacak numuneler kusursuz bir şekilde kopyalanır ve merdivenleriniz yenilenir. Veya dilediğiniz kesit, rahatlıkla imal edilebilir. Gerisi sadece insanoğlunun hayal gücüne kalıyor.