Kategoriler
Salon Dekorasyonu

Göz Kamaştırıcı Salonlar İçin Aydınlatma Önerileri

Ev içi aydınlatmada farklı odalar için, bu odaların ne için kullanıldığı hesaba katılarak en uygun aydınlatma biçimi düşünülmelidir. Örneğin güçlü ışık veren bir masa lambası, çalışma odalarında iyi sonuç verebilecekken, yatak odası gibi daha yumuşak bir aydınlatmayı tercih edeceğiniz odalarda kullanışlı olmayabilir. Yine yatak odalarında tercih edilen loş ışık, bu kez de dolap içlerinin aydınlatılmasını gerektirir.

Salon Aydınlatma Ürünleri

Öncelikle oturma odasını nasıl kullandığınıza bir bakalım. Uzun süreli bir kullanım söz konusuysa, genel  bir aydınlatma tercih edilecektir. Kompakt floresan lambalar (ki oldukça tasarrufludur), tek bir noktaya sabitlenmeyip ışık odaya dağılacak şekilde kullanıldığında işinizi görecektir.

Eğer oturma odasında zaman zaman bir şeyler okuyorsanız, bir okuma lambasıyla fondaki ışığı desteklemeniz yararlı olacaktır.  Elbette kitaba direkt ışık gelmesi önemlidir fakat göz için en yorucu unsurlardan biri de kontrasttır. Fon ışığınız ile okuma ışığınız arasında bir denge olmalıdır.

Bu salonda kullandığınız tablo, sanat eseri, dekorasyon objeleri gibi özel parçalar için, sadece bu nesneleri aydınlatacak şekilde spot ışıklar düşünebilirsiniz. Nesnenin boyuna göre ışığınızın çatısını seçmelisiniz.

Duvar Aplikleri

Dekoratif aydınlatma için ise duvara uygulayacağınız aplikleri kendi tarzınıza uygun bir şekilde seçebilirsiniz. Kristal ya da alüminyum başlıklarla tarzınızı yansıtacak ve genel aydınlatma kullanmak istemediğinizde, size loş bir ortam sağlayacak aplikleriniz hem şık hem de kullanışlı olacaktır.

Yine dekoratif aydınlatma denildiğinde ilk akla gelen aydınlatma araçlarından biri de lambederdir. Yani ayaklı lamba. Eğer tavan aydınlatmanız yoksa, salonunuzun büyüklüğüne göre farklı köşelerde birden fazla lambadere ihtiyacınız olabilir. Sadece tek bir lambader kullanacaksanız ışık şiddetini kendinizin ayarlayabildiği bir ürün seçmeniz daha doğru olur. Unutmayın ki, salonumuzda misafirlerimiz varken ışıl ışıl olsun istesek de, gece vakti televizyon karşısında yorgun düştüğümüzde, loş bir ortamı tercih ederiz.

Tavandan Spot ve Led Aydınlatma

Aynı şekilde tavandan spot aydınlatma tercih ediyorsanız hepsini birden yakmak zorunda kalmamaya dikkat edin. Bu tip aydınlatmaların salonu olduğundan daha kalabalık ve klasik gösterdiğini de unutmayın. Spot aydınlatmanın sizin tarzınızdan bağımsız, ben buradayım diyen güçlü bir tarafı vardır. Tavandaki yuvarlaklar, hele bir de yandılar mı hemen göze çarpar ve evdeki diğer ayrıntıları bastırabilirler.

Yine bir avizeyle ya da spotla sağladığınız genel ışığın yanında, bugün klasik ya da antika görünümlü sehpa lambaları, abajurlar da oldukça kullanışlı olabilirler. Stilinize uygun seçeceğiniz bir modelle evin havasını değiştirebildiğiniz gibi, fazla enerji harcamayı da önlemiş olursunuz. Abajurlarda dikkat edilecek nokta, kısa boylu olduklarından televizyona yansımayacak şekilde yerleşim yapmanız gerekir.

Eğer salonunuzda kütüphane, DVDlik ya da yemek dolabı varsa bu mobilyaların da ışık almasını sağladığınızdan emin olun. Gündüz fark etmeseniz de gece kitaplığınızın başında gözlerinizi kısarak aradıklarınıza ulaşmaya çalışmanız rahatsızlık verici olur.

Odalarda Neon Işıklandırma

Son olarak da neon aydınlatmalardan bahsedelim. Renkli neon aydınlatmalar salondan ziyade, yatak odası, hol, antre benzeri, evin çok fazla ışığa ihtiyaç duyulmayan, uzun süreli kullanılmayan bölümlerinde tercih edilmeli. Bu tip ürünler ne kadar şık dursalar da fazla iyi bir ışık kaynağı değildir ve sandığınızdan çok daha az kullanıyor olursunuz.  Aynı şekilde, floresan lamba taksanız da, renkli başlıkları olan abajurlar da genelde sadece ortamı neşelendirecek bir ışık yayar.

 

Kategoriler
Ev Dekorasyon Ev Dekorasyon Ürünleri

Bebek Odası Aydınlatma Ürünleri

Bebeklerin en çok zaman geçirdikleri zaman uyku dönemleridir. Bebeğin uyku ile olan ilgisinin çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, bebeklerin uyuyacağı yerin kesinlikle odaları olması gerektiğini belirtiler. Odalarında uyuyacak olan bebeklerin, odalarında dikkat çekmeyen eşyaların olması ve özellikle ışığın önemi her zaman vurgulanmaktadır. Dolayısı ile bebek odası lamba modelleri, bebeklerin rahatsızlık duymayacağı renklerde ve modellerde olması oldukça önemlidir. Diğer bir önemli konu ise bebek odası lambaların verdiği ışığın rengi ve yoğunluğudur. Çünkü bebekler, genellikle ışığa odaklanırlar ve sık sık lambanın verdiği ışığa bakarlar. Bu yüzden bebek odası lamba modelleri bebeğin gözünü rahatsız etmeyecek şekilde seçilmelidir.

Bebek Odası Avizeleri

En önemlisi bebek odası lamba modelleri arasında seçilen ışık renginin daha loş olması gerekir. Bunun için lambanın verdiği ışık voltajını daha düşük seçmek, bebeğin uyku kalitesini ve göz sağlığını korumak adına daha sağlıklı bir yöntemdir. Bebek odaları için yapılan, bebek odası lamba modelleri arasında, daha çok çizgi film karakterleri ve hayvan figürlü resimler ile süslenmiş olan modeller daha fazla tercih edilmektedir. Bebeklerin daha çok sevdiği bu modeller renkleri ile cıvıl cıvıldırlar. Burada önemli olan gündüz ışığında kendini çok fazla göstermese de gece karanlığında fosforlu renklerin tercih edilmemesi daha olası bir durumdur. Çünkü bebek odası lamba modelleri arasında satılan lamba üzerindeki figürlerin fosforlu olması, bebeğinizin konsantrasyonunu bozabilir ve uykusunu kaçırabilir.

Bebek Odası İçin Lamba Modelleri

Dolayısı ile bebeklerde olan uykunun en çok önemli olduğu bu evrelerde, lambaların renkleri ve ışığı oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bebek odası lamba modelleri seçiminde bu durumlar mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve daha bilinçli olunmalıdır. Aynı zamanda bebeğin ulaşabileceği mesafeye lambalar koyulmamalıdır. Masa üstüne yerleştirilen lambaların kabloları mutlaka görünmeyecek şekilde saklanmalı. Bebeğin bilinçsiz bir şekilde kabloya asılması olası bir kazaya sebebiyet verilebilir. Masa üstüne konulacak lambaların yüksekliği bebeğin ulaşamayacağı yükseklikte olması daha sağlıklı bir önlem olacaktır. Birçok mağazada bulunan bebek odası lamba modelleri ile ilgili daha fazla fikir sahibi olmak isteyen kişiler, birkaç mağaza gezerek uygun olan bebek odası lamba modelleri hakkında fikir edinebilirler.